Autovadītājiem jāmaina savi ieradumi

Automašīnu novietošana padomju gados celtajos daudzstāvu namu rajonos, kļūst aizvien sarežģītāka, jo spēkratu skaits ir būtiski palielinājies, taču stāvvietu skaits - gan ne.

 

Šāda aina vērojama arī Ikšķilē. Tur ne ielas, ne pagalmi nav tik plati, lai visi bez problēmām atrastu vietu savām automašīnām. Atrunājoties ar stāvvietu trūkumu, daudzi autovadītāji sūdzas Reģionālai pašvaldības policijai saistībā ar stāvēšanas noteikumu pārkāpumiem.

 

Problēma meklējama kur citur

 

Starp autobraucējiem daudzi ir tādi, kuri grib apstāties pēc iespējas tuvāk savam mērķim - mājai, veikalam, iestādei. Tāpēc acīgi braucēji Ikšķiles pilsētas centrā mēģina atrast jebkuru spraugu, kas piemērota automašīnas novietošanai. Viņu vērīgums vērsts ne jau tikai uz apstāšanos ielas malā, bet arī uz pagalmiem, tādējādi apgrūtinot šo māju iedzīvotāju ikdienu. Bieži vien mašīnas atstāj tieši zem māju logiem, daļēji vai pilnībā uzbraucot uz ietves, bet viens otrs pat nekautrējas iebraukt zālienā vai puķu dobē, samaļot to dubļu putrā. Gājēji ir neapmierināti, sētnieki - nikni, labi jūtas tikai paši braucēji.

 

Reģionālās pašvaldības policijas Ikšķiles novada nodaļa pirmajā darbības mēnesī saņēmusi vairums iedzīvotāju sūdzību par automašīnu novietošanu neatļautās vietās. Reaģējot uz šo informāciju, pašvaldības policija pārkāpējus brīdinājusi, taču ar augustu tā kļūs bargāka un piemēros administratīvo sodu par stāvēšanas noteikumu neievērošanu. 

 

Medaļas otrā puse

 

Ja pašvaldības policija ieradusies kādā pagalmā pēc izsaukuma, policijas darbiniekiem jāsoda ne tikai tās mašīnas īpašnieks, par kuru sūdzējušies mājas iemītnieki, bet arī visi citi pārkāpēji. Uzskatu, ka sods nav pašmērķis, jo policija no iekasētās naudas negūst nekādu labumu, taču mums ir būtiski, lai Ikšķiles novadā valdītu sabiedriskā kārtība un noteikumi netiktu pārkāpti.

 

Visbiežāk nesaskaņas un strīdi ir daudzdzīvokļu namu apkaimē dzīvojošajiem. Parasti iedzīvotāji kā attaisnojošu argumentu noteikumu pārkāpšanai min stāvvietu trūkumu. Apskatot daudzdzīvokļu namu pagalmus, patiešām jāsecina, ka vietas, kur atstāt mašīnas, ir maz. Tajā pašā laikā, novietojot mašīnas šaurajās iebrauktuvēs, tiek apgrūtināta satiksme, var rasties avārijas situācijas. Noskrāpēti spēkratu sāni un atlocīti spogulīši ir tikai daļa no iespējamajām nedienām. Lielākas problēmas var rasties, ja nepareizi novietota mašīna traucētu iebraukt ugunsdzēsēju vai neatliekamās medicīniskās palīdzības mašīnām. Arī nobraukāto zālāju, bojāto brauktuvju apmaļu un ietvju remonts prasa ievērojamus pašvaldības līdzekļus.

 

Ko darīt? 

 

 Pirmkārt, autovadītājiem jāmaina savi ieradumi. Daļa pārkāpēju atzīst, ka vairums gadījumos noteikumu pārkāpšanas iemesls ir ieraduma spēks - autoīpašnieki jau sen pieraduši novietot mašīnas tieši konkrētajās vietās.

 

 Otrkārt, nedaudz laiski esam palikuši - gribam auto novietot tieši zem logiem, iespējami tuvāk durvīm, bet bieži vien stāvvieta atrodas piecu minūšu gājienā no mājas. Nav iespējams nodrošināt visus gribētājus ar iespēju novietot automašīnu pie mājas loga, taču diez vai Ikšķiles pilsētas attālumi no stāvvietas līdz vēlamajam mērķim ir tik nepārvārāmi, ka to nevar izdarīt ar kājām.

 

Treškārt, Reģionālā pašvaldības policija aicina iedzīvotājus iesaistīties diskusijā par auto novietošanas problēmu namu iekšpagalmos, lai kopīgiem spēkiem rastu optimālo risinājumu.

 

Atgādinu, ka Ceļu satiksmes noteikumi nosaka - mašīnas drīkst pārvietoties tikai pa šim nolūkam paredzētām teritorijām! Tātad pa ceļiem. Nevis pa zālieniem, nevis pa parkiem, trotuāriem, bet tikai pa ceļiem! Bet ko darīt, ja esat atnācis mājās un atkal ieraugāt, ka "uzņēmīgais" kaimiņš atstājis mašīnu jūsu mīļajā puķu dobē? Bez svārstīšanās zvaniet uz Reģionālo pašvaldības policiju pa tālruni 67937102 un policijas ekipāža ieradīsies uz izsaukumu, lai fiksētu pārkāpumu. Ja informācija apstiprināsies, uz noteikumu pārkāpēja mašīnas priekšējā loga tiks uzlīmēts "plāksteris". Ja transportlīdzekļa vadītājs atradīsies turpat uz vietas, tiks sastādīts protokols. Cilvēki vaimanā par lieliem naudas sodiem, bet nepavisam necenšas stingrāk ievērot ceļu satiksmes noteikumus.

 

Māris Bomiņš, 

Reģionālās pašvaldības policijas priekšnieks

 


Bērnu drošība vasarā

Sākoties vasaras brīvlaikam, atbildīgie dienesti aicina pieaugušos pārrunāt ar bērniem dažādus drošības noteikumus, lai izvairītos no nepatīkamiem starpgadījumiem uz ceļa, ūdenī un ar uguni. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) novērojumi liecina, ka ugunsgrēkus, ko izraisa bērnu rotaļas, visvairāk reģistrē tieši vasarā.

 

VUGD norāda, ka jau pirmajās siltajās dienās šopavasar peldoties gājuši bojā pusaudži, tāpēc pat, ja bērni dodas peldēties uz labi zināmu vietu, viņus nedrīkst atstāt bez pieaugušo uzraudzības. "Pusaudžiem ir raksturīgi, ka viņi vēlas padižoties citu klātbūtnē, pierādīt, ka spēj aizpeldēt tālāk, pārpeldēt upi vai ezeru, nedomājot par bīstamību un sekām. Tāpat pusaudzis, kurš slikti peld, var kautrēties atzīties pārējiem un mēģināt izdarīt to pašu ko citi. Pieaugušajiem vajadzētu nevis kategoriski aizliegt iet peldēties, bet gan izskaidrot, kādi riski pastāv, neievērojot tos vai citus nosacījumus, minot konkrētus piemērus," iesaka VUGD pārstāve Inga Vetere. Viņa uzsver, ka, sākoties brīvlaikam, ar bērniem vēlreiz jāpārrunā arī ugunsdrošības noteikumi, jo tieši vasarā ir visvairāk tādu ugunsgrēku, ko izraisījušas bērnu rotaļas.

 

Tāpat dienesti aicina vecākus vēlreiz pārrunāt ar bērniem arī Ceļu satiksmes noteikumus un izskaidrot, kā droši pārvietoties kājām un kā ar velosipēdu. Ļoti būtiski ir izskaidrot, ka, esot uz ielas, nedrīkst lietot mūzikas atskaņošanas ierīces ar austiņām, jo tās neļauj sadzirdēt tuvojošos transporta līdzekļus.

 

Faktu kastīte - IETEIKUMI

 

-Bērniem jāatgādina, kur meklēt palīdzību dažādos gadījumos, - kad jāiet pie kaimiņiem, kad jāzvana vecākiem un kad jāzvana operatīvajiem dienestiem pa tālruni 112;

-ūdens tuvumā neatstāt bērnus bez uzraudzības;

-nedrīkst aizliegt peldēties, jāizskaidro iespējamie riski, kas ar to saistīti, un kā no tiem izvairīties;

-jāpārrunā briesmas, ko var izraisīt spēlēšanās ar uguni;

-a bērns vasarā atrodas jaunā vidē, piemēram, atpūšas laukos, jānovērtē iespējamie riski un jābrīdina bērns par to, no kā uzmanīties;

-vēlreiz jāpārrunā Ceļu satiksmes noteikumi.

Runājot par vasaras brīvlaiku, īpaši bīstams tas ir mazākajiem bērniem, jo iespējas apmeklēt bērnudārzu un būt pieaugušo uzraudzībā nav. 

 

Tādēļ pāris ieteikumi mazuļu drošībai:

-Parūpējieties par atbilstošu apģērbu laika apstākļiem!

-Nelaidiet savu bērnu vienu pašu pie ugunskura! Uzmaniet bērnu no ugunskura dzirkstelēm - šādi var tikt iegūti apdegumi.

-Noteikti vienojieties ar partneri, kurš pieskatīs bērnu no cikiem līdz cikiem! Tā izvairīsieties no liekiem pārpratumiem par pazudušu bērnu nakts melnumā.

-Glabājiet ogles, aizdedzināšanas šķidrumu bērniem nepieejamā vietā! Slāpes reizēm mazie remdē ar visnepiemērotākajiem dzeramajiem.

-Nelaidiet bērnu vienu pašu pie ūdenstilpnes! Lai notiktu nelaime, nav jābūt ļoti dziļam ūdens līmenim.

-Ja mazulis atrodas ratos, izmantojiet drošības jostas!

-Ja mazulis ir vismaz gadu vecs, vakcinējiet viņu pret ērču encefalītu un veiciet piesardzības pasākumus pret ērcēm - bikšu gali jāieliek zeķēs vai zābakos, aprocēm un apkaklei jābūt cieši pieguļošai, blūze vai krekls jāliek biksēs. Valkājiet sev un mazulim gaišas drēbes, kur ērces būs labi saskatāmas!

-Neļaujiet bērnam atrasties tiešos saules staros un pārkarst!

-Dodiet dzert pietiekamā daudzumā šķidrumu!

-Izsauciet Ātro medicīnisko palīdzību, ja mazais pārkaršanas gadījumā zaudējis samaņu vai ir gūti smagi apdegumi!

-Nekad neatstājiet bērnu vienu pašu mašīnā, jo tā uzkarst un tas apdraud mazuli.

Ieteikumi tapuši pēc Māmiņu kluba un www.nra.lv materiāliem

 


Sagatavo individuālo drošības stratēģiju

Valsts policijas (VP) Rīgas reģiona pārvaldes Baložu iecirknis aicina ikvienu Ķekavas novada iedzīvotāju apdomāt un izstrādāt savu individuālo drošības stratēģiju.

 

Proti, izanalizēt un izvērtēt tos riskus, kāda pastāv drošības ziņā attiecībā pret sevi un savu īpašumu. Tas attiecas it kā uz vienkāršām lietām, par ko ikdienā pat neaizdomājamies:

 

-izvēlētais maršruts, atgriežoties mājās vakarā vai naktī no darba, viesībām vai izklaides;

-kur un kā novietojam savu automašīnu, īpaši, ja tās modelis ir riska kategorijā;

-kur un kā novietojam un glabājam velosipēdus;

-kā esam parūpējušies par savas mājas, dzīvokļa, garāžas un saimniecības ēkas drošību - vai aizejot aizveram logus un balkona durvis, vai esam pieslēguši īpašumu signalizācijai, vai palūguši kaimiņus izņemt no pastkastītes sūtījumus, ja ilgāku laiku esam prombūtnē;

-vai kungi nenēsā makus bikšu aizmugurējās kabatās un dāmas - sabiedriskajā transportā, lielveikalos un citās sabiedriskās vietās patur somiņas savā redzeslokā.

 

Īpaši būtu jāizvērtē bērnu drošība - kur pavada vasaras brīvlaiku, atgādināt par ceļu satiksmes drošību un drošību uz ūdeņiem, iemācīt neiet līdz un nekāpt mašīnā pie svešiem cilvēkiem.

 

Šajos jautājumos jums var palīdzēt arī policijas darbinieki, izvērtējot tieši tos riskus, ar kuriem varētu būs saskarsme tieši jums atkarībā no dzīves un darba vietas, dažādām brīvā laika aktivitātēm, īpašuma veida un atrašanās vietas. Aicinām katru parūpēties par savu drošību un neaizmirst teicienu: "Kas sevi sargā, to Dievs sargā"!

 

VP Rīgas reģiona pārvaldes

Baložu iecirknis


Mīti un patiesība par īpašumu drošību

Rīgas reģionā 2010. gada laikā ir izdevies panākt īpašuma zādzību skaita samazinājumu par 5,3 procentiem - līdz 1689 gadījumiem. Tomēr, citos reģionos to skaits pieaug un Valsts policijas darbinieku un apdrošināšanas sabiedrības "Balta" speciālistu pieredze liecina, ka iedzīvotāji dažkārt neveic pat elementārus mājokļa pasargāšanas pasākumus. Turklāt nereti viņu priekšstats par to, kā labāk pasargāt savu īpašumu no zādzībām, krasi atšķiras no metodēm, kas patiešām spēj aizkavēt zagļus.

 

Lai apzinātu reālo situāciju īpašuma drošības jomā Latvijā, AAS "Balta", sadarbojoties ar pētījumu aģentūru "Data Serviss" un Valsts probācijas dienestu, veica pētījumu, kura laikā, aptaujājot iedzīvotājus un par zādzībām iepriekš tiesātas personas, tika analizēti vairāki būtiski faktori - zagļu iecienītākie rīcības scenāriji, zādzību riska tendences un efektīvākās metodes mājokļa aizsardzībai.

 

Veiktajā pētījumā 47.1 procents no aptaujātajām iepriekš tiesātājām personām norādīja, ka ielauzties īpašumā un paveikt zādzību ir ļoti vienkārši. Turklāt 63 procenti no šīs respondentu grupas norādīja, ka zādzību parasti spēj paveikt ātrāk par 15 minūtēm un tās var notikt jebkurā diennakts laikā, kaut arī priekšroka tiek dota dažādām svētku dienām un laikam, kad mājokļu īpašnieki dodas garākos atvaļinājumos.

 

Gan iedzīvotāji, gan zagļi norāda, ka visbiežāk tiek nozagta nauda un dažādas sīklietas, ko ir vieglāk realizēt, - juvelierizstrādājumi un nelielas elektropreces (datori, mobilie telefoni un fotoaparāti). Ļoti reti tiek zagti televizori un citas lielākas mantas, jo to iznešana no mājokļa ir apgrūtinoša. Vērā ņemams tas, ka zagļi atšķirībā no iedzīvotājiem norāda, ka tos interesē arī dokumenti, tāpēc iedzīvotājiem ieteicams parūpēties par drošu savu svarīgāko dokumentu uzglabāšanu.

 

"Kopumā 2010. gada laikā "Balta" ir saņēmusi vairāk kā 200 atlīdzību pieteikumu par dažādām zādzībām no klientu īpašumiem visā Latvijā. Atlīdzībās par šiem gadījumiem esam izmaksājuši vairāk nekā 115 tūkstošus latu. Raksturīgi, ka pilsētās iekļūšanai mājokļos galvenokārt tiek izmantoti balkoni un logi, it īpaši, ja mājokļa iemītnieki paši ir tos atstājuši nenoslēgtus. Reģionos un privātmājās zagļi visbiežāk ielaužas saimniecības ēkās un garāžās, kas nav savienotas ar dzīvojamo ēku. Cilvēkiem, kas savos lauku īpašumos uzturas tikai periodiski, ir īpaši ieteicams parūpēties par to pieskatīšanu saimnieku prombūtnes laikā, jo pēdējā laikā zagļi ir īpaši iecienījuši šādas mājas. Tostarp tajās mēdz ievākties bezpajumtnieki, kas bieži vien, neuzmanīgi rīkojoties ar uguni vai apkures iekārtām, izraisa ugunsgrēkus," stāsta Kristians Pudans, AAS "Balta" valdes loceklis.

 

Valsts policijas dati liecina, ka pagājušā gada laikā visā Latvijā ir paveiktas 4194 īpašumu zādzības, kas ir par 2.1 procentu vairāk nekā 2009. gadā. Atsevišķos Latvijas reģionos zādzību skaits diemžēl pieaug, un vislielākais pieaugums ir vērojams Daugavpilī (286 gadījumi, 25 procentu pieaugums), Jelgavā (204 gadījumi, 18.6 procentu pieaugums) un Rēzeknē (141 gadījums, 41 procenta pieaugums).

 

Kā norādīja arī lielākā daļa aptaujāto, ja zagļi ir noskatījuši konkrēto mājokli, tad to pilnībā pasargāt nav iespējams. Tomēr, īstenojot kaut vai elementārus drošības pasākumus, ir iespējams palielināt iespēju, ka zādzība var neizdoties, vai arī, apdrošinot īpašumu, parūpēties, ka, pat notiekot zādzībai, ātri varēsiet aizstāt nozagtās mantas.

 

"Zagļus spēj aizkavēt pat vienkāršas lietas - kārtīgi aizvērti logi, izturīgas durvis ar kvalitatīvu slēdzeni, elementāras signalizācijas sistēmas un kaimiņu vērība. Bieži vien izšķiroši ir tas, ka apkārtējie rīkojas atbildīgi un ziņo par notiekošo policijai, tādējādi ļaujot notvert noziedzniekus, - ir ļoti būtiski laicīgi informēt policiju par zādzību. Jāatceras, ka zagļi vienmēr cenšas darboties klusi un viņu plānus spēj izjaukt faktiski jebkāda neparedzēta situācija - kā signalizācijas ieslēgšanās, saimnieku pārrašanās vai kaimiņi, kas ziņo par notiekošo," skaidro Andrejs Grišins, Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas priekšnieks.

 

Ikvienam ir jābūt vērīgam pret apkārt notiekošo, jo pirms zādzības zagļi iespējams centīsies iegūt informāciju par īpašumu gan no mājokļa saimnieku paziņām un kaimiņiem, gan, novērojot saimniekus, tostarp ielūkojoties dzīvoklī - uzdodoties par piegādātājiem, pakalpojumu sniedzējiem vai tirgotājiem. Arī komunicējot interneta vidē, ir jābūt uzmanīgiem, jo dažkārt dzīvokļu aplaupītāji izmanto informāciju, kuru iegūst internetā, iepazīstoties ar mājokļa saimniekiem vai viņu paziņām.

 

Interesanti, ka iedzīvotāji pietiekami nenovērtē suņu kā mājokļa sargu potenciālu, ierindojot tos vien trešajā drošības līdzekļu vietā aiz signalizācijas un novērošanas kamerām. Turpretim zagļi suņus atzīst par lielāko traucēkli zādzības paveikšanai, jo tie pievērš apkārtējo uzmanību un atsevišķos gadījumos zagļi arī nevēlas riskēt ar stāšanos pretī lielākam sunim.

 

Kā pasargāt savu īpašumu:

 

• Publiski neapspriediet savu īpašumu un finansiālo stāvokli.

• Nesniedziet nevienam informāciju par savā īpašumā ierīkotajiem drošības līdzekļiem.

• Parūpējieties par sava mājokļa drošību pat, ja pametat to uz pavisam neilgu laiku - kārtīgi aizslēdziet durvis un aizveriet logus.

• Uzturiet labas attiecības ar kaimiņiem un pievērsiet uzmanību pēkšņām izmaiņām jūsu īpašuma apkārtnē un ikdienas ritmā.

• Redzot aizdomīgas darbības pie kaimiņu īpašumiem, nekavējoties ziņojiet par tām policijai.

• Neglabājiet viegli pieejamās vietās nozīmīgus dokumentus un vērtslietas.

• Atcerieties, ka suns var būt ne tikai mājas mīlulis, bet arī uzticams īpašuma sargs.

• Apsveriet iespēju apdrošināt savu īpašumu, lai nodrošinātu iespēju pēc zādzības aizstāt nozagtās mantas.

 

Par AAS "Balta"

 

AAS "Balta" ilgstoši ir viens no vadošajiem apdrošināšanas uzņēmumiem Latvijā, kuru Latvijas iedzīvotāji jau vairāku gadu garumā atzinuši kā mīlētāko apdrošināšanas zīmolu un godīgāko apdrošināšanas kompāniju. AAS "Balta" ietilpst RSA Group (Royal Sun Alliance Group), kas ir viena no pasaulē vadošajām starptautiskajām apdrošināšanas grupām ar 300 gadu pieredzi. Tā piedāvā apdrošināšanu vairāk nekā 130 valstīs. Grupas uzņēmumos strādā aptuveni 22 tūkstoši darbinieku. Plašāka informācija internetā http://www.rsagroup.com

 

Papildu informācija:

Kristīne Martinsone

AAS "Balta" Ārējo komunikāciju vadītāja

Tel. 67082378

Fax: 67082345

E-pasts: kristine.martinsone@balta.lv

 

Sigita Pildava 
 Valsts Policijas Rīgas reģiona pārvaldes 
 Preses un sabiedrisko attiecību sektora vadītāja 
 E-pasts: sigita.pildava@rgpp.gov.lv 
 Tālrunis: 6 721 9777 
 Mobilais tālrunis: 2 789 1986


Pieaug uzticība Pašvaldības policijai

Māris Bomiņš,

Ķekavas novada Pašvaldības policijas priekšnieks

 

2010. gada statistikas dati rāda, ka Ķekavas novada iedzīvotāji aizvien vairāk uzticas Pašvaldības policijai un paļaujas uz ātru un kompetentu pārkāpumu novēršanu.


Nevis sodīt, bet gan izskaidrot

 

Par uzticības pieaugumu liecina, ka, palielinoties Pašvaldības policijas dežūrdienesta izsaukumu skaitam, samazinās likumpārkāpumu un personu tiesību aizskāruma gadījumi. Pērn esam saņēmuši 5059 mutisku vai telefonisku izsaukumu uz notikuma vietu, izskatījuši 253 rakstiskus iesniegumus un sūdzības. Lai gan konstatēto administratīvo pārkāpumu skaits šķiet ievērojams, kopumā pērn sastādīti 1029 administratīvo pārkāpumu protokoli. Šeit jāuzver, ka situācija novadā ir būtiski uzlabojusies, jo mūsu prioritāte ir nevis vainīgā sodīšana, bet gan prevencija un pārkāpuma novēršana, kas bieži vien iespējams, veicot skaidrojošo darbu.

 

Tāpat samazinājies par atrašanos reibuma stāvoklī sabiedriskā vietā aizturēto un atskurbtuvē ievietoto cilvēku skaits, jo iereibušu cilvēku nemēģinām primāri sodīt, bet gan nogādājam mājās vai pie mediķiem, saprotot, ka šāda situācija galvenokārt apdraud paša pārkāpēja drošību un veselību.

 

Samazinājušies arī gadījumi, kad auto novietots, pārkāpjot ceļu satiksmes noteikumu prasības, un tāpēc nācies izrakstīt protokolu-paziņojumu autotransporta īpašniekam bez autovadītāju klātbūtnes. Tomēr neapzinīgu autovadītāju joprojām ir daudz, jo plāksterus aiz auto vējstikla tīrītāja 2010. gadā Ķekavas novada Pašvaldības policija aizlikusi 384 reizes.

 

Paplašinājies darbības lauks

 

Kaut arī vislielāko konstatēto administratīvo pārkāpumu īpatsvaru veido pārkāpumi, kas apdraud sabiedrisko kārtību, esam darbojušies vairākās jomās. Piemēram, aizvadītajā gadā aktīvi darbojāmies maluzvejniecības apkarošanā - sastādīti desmit administratīvā pārkāpuma protokoli par makšķerēšanas noteikumu pārkāpumiem, konfiscēti trīs nelikumīgi tīkli un citi nozvejas rīki, ka arī desmitiem kilogramu ar zivīm.

 

Vides piesārņošanas gadījumi konstatēti 13 reizes un vainīgām personām, iespējams, būs jāšķiras no prāvas naudas summas, jo sods par šādiem pārkāpumiem var sasniegt līdz pat 2000 latiem. Konstatēti vairāki gadījumi saistībā ar mežu iznīcināšanu vai bojāšanu; elektroenerģijas un siltumenerģijas noteikumu pārkāpšanu;ieroču, munīcijas, speciālo līdzekļu un pirotehnisko izstrādājumu aprites kārtības pārkāpšanu, ka arī pārkāpumi tirdzniecības sfērā. Vienlaikus savās pārbaudēs secinām, ka saistošo noteikumu pārkāpumu skaits pamazām samazinās un novads kļūst aizvien sakoptāks.

 

Vasarā visus nepatīkami pārsteidza valstī lielais noslīkušo cilvēku skaits. Nepieļaut traģēdiju mūsu novadā bija liels izaicinājums policijas profesionālajām spējām. Ik dienu mūsu redzeslokā atradās novada iedzīvotājiem iemīļotas atpūtas un peldēšanas vietas, lai tajās tiktu ievērota sabiedriskā kārtība un atturētu pārgalvīgos doties peldēt. Bet jau vasaras sākumā mūsu darbinieki, kuriem ir niršanas sertifikāts un pieredze, veica iedzīvotājiem iecienīto peldēšanas ūdenstilpņu grunts pārbaudi, lai konstatētu un attīrītu no piesārņojuma, kas cilvēkiem peldoties varētu radīt dažādas traumas.

 

No represijas par iedzīvotāju palīgu

 

Pagājušā gada februārī uzņemoties Pašvaldības policijas vadību, izvirzīju mērķi - uzlabot policijas darbu, lai iedzīvotāji tai uzticētos un policija kļūtu par sabiedrības balstu. Tikai, nodrošinot vairāk policistu uz ielām un ātrāk reaģējot uz izsaukumiem - iespējams policiju no represīvas un sodīšanas institūcijas padarīt par palīgu iedzīvotājiem!

 

Tāpēc īpašu uzmanību pievērsām sabiedriskās kārtības un drošības nodrošināšanai gan ikdienā, gan arī dažādu pasākumu laikā. Sekmīgi esam uzraudzījuši sabiedrisko kārtību un drošību visos nozīmīgos pasākumos. Darbinieki pastiprināti tiek iesaistīti patrulēšanas darbos, jo policists uz ielām darbojas profilaktiski un novērš noziegumu, pirms tas paveikts, kā arī iedzīvotāji jūtas daudz drošāk. Arī Baložu pilsētā izveidots Pašvaldības policijas iecirknis, līdz ar to policijas darbinieki vēl vairāk var iesaistīties patrulēšanā, daudz ātrāk nokļūt uz notikumu vietu un uzraudzīt sabiedrisko kārtību.

 

Prom no birokrātijas papīriem

 

Esam pirmā Pašvaldības policija Latvijā, kas pieslēgusies pie Rīgas pilsētas Pašvaldības policijas elektronisko notikumu žurnāla, tādējādi atsakoties no jau gadiem ilgi izveidotās birokrātiskās pieejas, pārmērīgas dokumentu kalnu aizpildīšanas. Pilnveidojot un modernizējot policijas resursus, policisti ir vairāk ielās, nevis iecirknī, aizpildot daudzos žurnālus un dokumentus.

 

Visas šīs aktivitātes sekmēja arī noteiktu rezultātu sasniegšanu. 2010. gadā Pašvaldības policija pārtrauca vairākas zādzības, aizturēja sešus par noziegumu izdarīšanu meklēšanā esošās personas, no tām trīs par sevišķi smagu noziegumu izdarīšanu. Patrulējot un operatīvi reaģējot uz iedzīvotāju sniegto informāciju, tika aizturēts noziedznieks, kas ir vainojams mazgadīgās personas izvarošanā. No kārtības sargiem neizdevās aizbēgt par krāpšanu lielos apmēros meklējamām vīrietim, ka arī gada nogalē aizturēts jaunietis, kuru meklēja par vairāku zādzību izdarīšanu un ar narkotiku saistītajiem noziegumiem. Bet 14 meklēšanā esošām personām par tiesas piespriestā administratīvā aresta neizciešanu neizdevās izvairīties no soda izciešanas, jo tie tika notverti un nodoti Valsts policijas rīcībā.

 

Savukārt, veicot patrulēšanu ceļu satiksmes jomā un reaģējot uz acīgu iedzīvotāju izsaukumiem, pie auto stūres kungu dūšā tika notverti septiņi autovadītāji un seši riteņbraucēji.

 

Uzlabo tehnisko nodrošinājumu

 

Policijas iekšējais kvalitatīvais saturs ir viens no būtiskākajiem faktoriem likumsargu tēla radīšanā, tāpēc arī šis jautājums atradās manā redzeslokā. Paralēli darbam ar iedzīvotājiem, bija būtiski noskaidrot, kā un vai tiek koptas attiecības pašas policijas iekšienē - cik paši policisti ir apmierināti ar savu darbu, vai ir pietiekami labi nodrošināti, ekipēti un apmācīti. Ekonomiskās krīzes apstākļos ir grūti pilnveidoties, taču tas ir arī spēcīgs pamudinājums nopietni pieķerties izdevumu optimizācijai, trekno gadu sistēmas reformēšanai. Pateicoties pašvaldības atbalstam un finanšu optimizācijai, 2010. gadā daudz paveikts darbinieku materiāli - tehniskā nodrošinājuma uzlabošanā - iegādāti jauni speclīdzekļi, izremontētas telpas, atjaunots autoparks, ka arī jauno gadu darbiniekiem būs jaunas, mūsdienu prasībām atbilstošs, kvalitatīvais formas tērps.

 

Sadarbības rezultātā

 

2010. gads Pašvaldības policijai bijis arī sadarbības gads, jo dažādu drošības jautājumu nolūkā kopīgi rīkojām reidus ar Valsts policijas Baložu iecirkņa darbiniekiem, bāriņtiesu, Vides aizsardzības asociāciju, kā arī akcijas Esi redzams ietvaros kopā ar biedrību Solis tuvāk rūpējāmies par iedzīvotāju drošību uz ceļiem tumšajā diennakts laikā.

 

Savukārt pavasara plūdi bija liels izaicinājums policijas un dažādu dienestu spējai mobilizēties kritiskām situācijām, sadarboties un savstarpēji saprasties. Sniedzot savu atbalstu, plūdu ietekme uz iedzīvotāju ikdienu tika maksimāli mazināta.

 

Tāpat sadarbība izpaudās arī kopīgi sportojot. Pērn pirmo reizi notika Ķekavas novada Drošības Kausa sacensības, un pirmo reizi novadu Iekšlietu ministrijas ikgadējās sporta sacensībās Kandavā pārstāvēja apvienotā Pašvaldības un Valsts policijas darbinieku komanda. Par veiksmīgu sadarbību un ieguldījumu sabiedriskās drošības un likumības nodrošināšanā Rīgas reģionā Valsts policijas vadība decembrī pasniedza arī pateicības rakstu Ķekavas novada Pašvaldības policijai.

 

Darbs ar jauniešiem

 

Rūpējoties par jaunatnes aktivitātēm, Pašvaldības policijas paspārnē darbojas bērnu un pusaudžu klubs Vairogs, kura ietvaros bērni no astoņu gadu vecuma iesaistās dažādās drošības apmācībās un fiziskās aktivitātēs.

 

Vasarā, kad liela daļa bērnu izbaudīja skolēnu brīvdienas, vairāk kā 40 novada bērnu atsaucās mūsu aicinājumam apmeklēt bezmaksas kursus velosipēda vadītāja apliecības iegūšanai. Pēc garajām vasaras brīvdienām klubā atsākās arī citas aktivitātes, piemēram, peldēšanas nodarbības Babītes vidusskolā Piņķos. Lai peldēšanas priekus varētu izbaudīt visi klubā iesaistītie bērni, uz peldbaseinu pārmaiņus brauc trīs bērnu grupas - no Ķekavas, Baložiem un Daugmales.

 

2010. gads noslēdzies un Pašvaldības policijas vārdā vēlos pateikt paldies Ķekavas novada Domes vadībai par atbalstu, kā arī tiem iedzīvotājiem, ar kuriem esam sadarbojušies un turpinām sadarboties sabiedriskās kārtības nodrošināšanas jautājumos. Pateicoties Jūsu modrībai un sniegtajai informācijai, izdevies novērst ne vienu vien pārkāpumu. Ceram uz Jūsu atsaucību, sapratni un atbalstu arī turpmāk!