Jaunaka informācija

30.08.2013 | Komentāri ( Nav )

Izglītos sākumskolas bērnus par drošību

Reģionālās pašvaldības policijas darbinieki jau pirmajās skolas dienās līdz ar bērniem dosies uz skolu, lai sākumskolas vecuma audzēkņiem stāstītu par drošību uz ielas, īpašu uzmanību vēršot uz ceļu satiksmes noteikumu ievērošanu gājējiem, atstarotāju lietošanas nozīmi, uzvedību uz ielas, skolā un transportā.

Pirmajā septembra nedēļā likumsargi tiksies ar Ķekavas sākumskolas, privātās pamatskolas "Gaismas tilts 97", Ikšķiles sākumskolas un Vangažu sākumskolas bērniem.

Kā uzsver Reģionālās pašvaldības policijas nepilngadīgo lietu speciāliste Guna Briuņa, ”mēs vēlamies bērniem būt uzticami draugi, kas interesanti pastāsta par viņu drošībai gan skolā, gan mājās tik svarīgām lietām, kas būtu noteikti jāliek aiz auss, lai sevi pasargātu un izvairītos no nepatīkamām situācijām.” 

Lai gan Reģionālās pašvaldības policijas darbinieku viesošanās ar izglītojošām lekcijām skolās notiek ik gadu, tomēr šeit vietā būtu jāatgādina visiem labi zināmais teiciens: „Atkārtošana - zināšanu māte!”. Bērniem, atgriežoties no vasaras brīvlaika, kad valda pavisam cits dienas ritms, mācītais jau ir mazliet piemirsies, tādēļ laikus veiktie preventīvie izglītojošie darbi, lai pasargātu bērnu no nedrošām situācijām, ir ļoti būtiski. 

Neskatoties uz pašvaldības policistu sniegto informāciju izglītības iestādēs, Reģionālā pašvaldības policija aicina arī vecākus vēlreiz ar saviem bērniem pārrunāt drošības jautājumus.  

Lūk, daži ieteikumi bērna drošībai gan mājās, skolā, gan atrodoties uz ielas.

   DROŠĪBA UZ IELAS 

Tumšajā laikā lieto atstarotājus

Diennakts tumšajā laikā pie apģērba jāpiestiprina atstarotājs vai līdzi jāņem lukturītis, lai autovadītājs varētu laicīgi pamanīt gājēju ceļa malā vai velosipēdistu uz ielas braucamās daļas. Ārpus apdzīvotām vietām gājējam jāiet gar ceļa malu pretim braucošajiem transportlīdzekļiem. 

Velosipēdistam jāievēro tie paši noteikumi, kas autovadītājam

Braucot pa ielas brauktuvi, uz velosipēdistu attiecas visi tie paši satiksmes noteikumi, ceļa zīmes un luksoforu signāli, kas autovadītājiem. Veicot pagriezienu manevrus uz ielas, arī velosipēdistam ir jārāda pagrieziena signāli. Tie paziņos autovadītājiem par gaidāmo riteņbraucēja manevru un novērsīs potenciālas avārijas situācijas. 

Uz ietves priekšroka ir gājējam, nevis riteņbraucējam

Ja velosipēdists brauc pa gājēju ietvi, tad viņam ir jādod priekšroka gājējiem. Braucot pa gājēju ietvēm, velosipēdisti var izmantot zvaniņu – tas palīdzēs izvairīties no konfliktsituācijām un informēs gājējus par velosipēdista tuvošanos. 

Ar velosipēdu šķērsojot ielu pa gājēju pāreju, no velosipēda ir jānokāpj

Braucot ar velosipēdu, ir būtiski atcerēties, ka atbilstoši Ceļu satiksmes noteikumiem, šķērsojot ielu pa gājēju pāreju, no velosipēda ir jānokāpj. Ielās, kur ir ierīkots veloceliņš, velosipēdistiem ir atļauts braukt tikai pa veloceliņu. Vietās, kur ārpus krustojumiem veloceliņš šķērso brauktuvi un ceļu satiksme netiek regulēta, riteņbraucējiem jādod ceļš transportlīdzekļiem, kas brauc pa šķērsojamo brauktuvi. 

Ejot kājām vai braucot ar riteni, neklausies mūziku ar „austiņām”

Pārvietojoties kājām vai ar velosipēdu, nevajadzētu lietot mūzikas atskaņošanas ierīces ar austiņām, jo mūzikas klausīšanās neļauj laikus sadzirdēt transportlīdzekļa tuvošanos un tādējādi traucē reaģēt uz satiksmes situāciju. 

Nelielies publiski ar savām mantām, ko varētu iekārot zagļi 

Zagļiem un laupītājiem visvieglākie upuri ir bērni, jo viņi ir fiziski vājāki. Visbiežāk nauda, mobilie telefoni un citas personīgās mantas tiek atņemtas nepilngadīgajiem. Lielākajā daļā gadījumu vainīgās personas ir bijušās pazīstamas ar cietušo un «draugs» apzog draugu, vai arī to pēc savstarpējas vienošanās izdara trešā persona.

Kā izvairīties no laupītājiem? Pirmkārt, nekad nevajadzētu karināt telefonu kaklā vai jebkādi citādi lielīties ar to. Otrkārt - ja kāds nepazīstams cilvēks palūdz uz mirklīti tālruni, piezvanīt vai uzpīkstināt, nedrīkst viņam to dot, jo tālrunis visticamāk netiks atdots atpakaļ.

Bērnam ir svarīgi apzināties, ka viņa veselība ir svarīgāka par jebkuru mantu, tādēļ, ja tiek izteikti fiziski draudi, tie ir jāuztver nopietni. Ja ir iespējams aizbēgt, tad labāk bēgt uz kādu sabiedrisku vietu, piesaistot cilvēku uzmanību ar kliedzieniem. Ja tuvumā neviena nav, labāk atdot to, ko laupītājs prasa un uzreiz vērsties policijā, un ziņot arī vecākiem. 

Nerunā ar svešiniekiem uz ielas

Lai pasargātu sevi no svešu cilvēku ļaunajiem nodomiem, nedrīkst iesaistīties diskusijās ar svešiniekiem, pieņemt no tiem nekādas dāvanas, atklāt nekādu personīgu informāciju un jāizvairās no pārlieku draudzīgiem cilvēkiem. 

DROŠĪBA MĀJĀS 

Pārrunāt ar bērnu ugunsdrošību un elektropreču drošu lietošanu

Ja rodas ārkārtas situācija, kad skolēns ir jāatstāj bez uzraudzības viens pats mājās, tad noteikti jāpastāsta bērnam par drošības noteikumiem, kas jāievēro. Visupirms - ugunsdrošība un elektroierīču droša lietošana. Nākamais solis - pasargāt bērnu pret ļaundariem, kas varētu iekļūt dzīvoklī. 

Durvīm jābūt aizslēgtām

Vienmēr jāpārliecinās, vai durvis ir aizslēgtas. Nekad nedrīkst atvērt durvis nepazīstamai personai, arī tad, ja cilvēks aiz durvīm apgalvo, ka pazīst vecākus. Neatbildēt uz jautājumiem, ko uzdod svešs cilvēks. Būtu labi, ja durvīs būtu ierīkota durvju „actiņa”. 

Neatbildi uz nezināmiem zvaniem

Uz nepazīstamu cilvēku tālruņa zvaniem vislabāk būtu atbildēt, ka tētis guļ, bet mamma ir ļoti aizņemta, neatklājot to, ka bērns ir viens mājās. Prom dodoties, ir labi atstāt ieslēgtu TV, jo tas ne tikai izklaidēs bērnu vecāku prombūtnes laikā, bet arī radīs iespaidu, ka mājās ir daudz cilvēku. Atstājiet bērnam uzticama kaimiņa tālruņa numuru, lai nepieciešamības gadījumā viņš var tam piezvanīt.

 Ja pamani ko aizdomīgu

Ja pie savas mājas vai dzīvokļa durvīm bērns pamana kaut ko aizdomīgu (uzlauztas durvis, izsistu logu vai ko citu), nekādā gadījumā nedoties iekšā, bet zvanīt vecākiem vai policijai.

Ja pie mājas vai kāpņu telpā redzams kāds aizdomīgs, līdz šim neredzēts cilvēks, labāk neatslēgt dzīvokļa durvis, bet doties uz kādu sabiedrisku vietu, piezvanīt vecākiem vai dodies pie labi pazīstamiem kaimiņiem. 

Ja kas atgadās, jāzvana pa tālruni 112 vai Reģionālajai pašvaldības policijai pa diennakts tālruni 67937102, nosaukt adresi un pastāstīt, kas noticis.

 

 

 

 
<- Atpakaļ uz: Informācija

Komentāri (0)


Nav komentāru

Pievienot komentāru:

Ievadiet kodu: *
 

CAPTCHA