Autovadītājiem jāmaina savi ieradumi

Automašīnu novietošana padomju gados celtajos daudzstāvu namu rajonos, kļūst aizvien sarežģītāka, jo spēkratu skaits ir būtiski palielinājies, taču stāvvietu skaits - gan ne.


 Šāda aina vērojama arī Ikšķilē. Tur ne ielas, ne pagalmi nav tik plati, lai visi bez problēmām atrastu vietu savām automašīnām. Atrunājoties ar stāvvietu trūkumu, daudzi autovadītāji sūdzas Reģionālai pašvaldības policijai saistībā ar stāvēšanas noteikumu pārkāpumiem.

Problēma meklējama kur citur

Starp autobraucējiem daudzi ir tādi, kuri grib apstāties pēc iespējas tuvāk savam mērķim - mājai, veikalam, iestādei. Tāpēc acīgi braucēji Ikšķiles pilsētas centrā mēģina atrast jebkuru spraugu, kas piemērota automašīnas novietošanai. Viņu vērīgums vērsts ne jau tikai uz apstāšanos ielas malā, bet arī uz pagalmiem, tādējādi apgrūtinot šo māju iedzīvotāju ikdienu. Bieži vien mašīnas atstāj tieši zem māju logiem, daļēji vai pilnībā uzbraucot uz ietves, bet viens otrs pat nekautrējas iebraukt zālienā vai puķu dobē, samaļot to dubļu putrā. Gājēji ir neapmierināti, sētnieki - nikni, labi jūtas tikai paši braucēji.

Reģionālās pašvaldības policijas Ikšķiles novada nodaļa pirmajā darbības mēnesī saņēmusi vairums iedzīvotāju sūdzību par automašīnu novietošanu neatļautās vietās. Reaģējot uz šo informāciju, pašvaldības policija pārkāpējus brīdinājusi, taču ar augustu tā kļūs bargāka un piemēros administratīvo sodu par stāvēšanas noteikumu neievērošanu. 

Medaļas otrā puse

Ja pašvaldības policija ieradusies kādā pagalmā pēc izsaukuma, policijas darbiniekiem jāsoda ne tikai tās mašīnas īpašnieks, par kuru sūdzējušies mājas iemītnieki, bet arī visi citi pārkāpēji. Uzskatu, ka sods nav pašmērķis, jo policija no iekasētās naudas negūst nekādu labumu, taču mums ir būtiski, lai Ikšķiles novadā valdītu sabiedriskā kārtība un noteikumi netiktu pārkāpti.

Visbiežāk nesaskaņas un strīdi ir daudzdzīvokļu namu apkaimē dzīvojošajiem. Parasti iedzīvotāji kā attaisnojošu argumentu noteikumu pārkāpšanai min stāvvietu trūkumu. Apskatot daudzdzīvokļu namu pagalmus, patiešām jāsecina, ka vietas, kur atstāt mašīnas, ir maz. Tajā pašā laikā, novietojot mašīnas šaurajās iebrauktuvēs, tiek apgrūtināta satiksme, var rasties avārijas situācijas. Noskrāpēti spēkratu sāni un atlocīti spogulīši ir tikai daļa no iespējamajām nedienām. Lielākas problēmas var rasties, ja nepareizi novietota mašīna traucētu iebraukt ugunsdzēsēju vai neatliekamās medicīniskās palīdzības mašīnām. Arī nobraukāto zālāju, bojāto brauktuvju apmaļu un ietvju remonts prasa ievērojamus pašvaldības līdzekļus.

Ko darīt? 

Pirmkārt, autovadītājiem jāmaina savi ieradumi. Daļa pārkāpēju atzīst, ka vairums gadījumos noteikumu pārkāpšanas iemesls ir ieraduma spēks - autoīpašnieki jau sen pieraduši novietot mašīnas tieši konkrētajās vietās.

Otrkārt, nedaudz laiski esam palikuši - gribam auto novietot tieši zem logiem, iespējami tuvāk durvīm, bet bieži vien stāvvieta atrodas piecu minūšu gājienā no mājas. Nav iespējams nodrošināt visus gribētājus ar iespēju novietot automašīnu pie mājas loga, taču diez vai Ikšķiles pilsētas attālumi no stāvvietas līdz vēlamajam mērķim ir tik nepārvārāmi, ka to nevar izdarīt ar kājām.

Treškārt, Reģionālā pašvaldības policija aicina iedzīvotājus iesaistīties diskusijā par auto novietošanas problēmu namu iekšpagalmos, lai kopīgiem spēkiem rastu optimālo risinājumu.

Atgādinu, ka Ceļu satiksmes noteikumi nosaka - mašīnas drīkst pārvietoties tikai pa šim nolūkam paredzētām teritorijām! Tātad pa ceļiem. Nevis pa zālieniem, nevis pa parkiem, trotuāriem, bet tikai pa ceļiem! Bet ko darīt, ja esat atnācis mājās un atkal ieraugāt, ka "uzņēmīgais" kaimiņš atstājis mašīnu jūsu mīļajā puķu dobē? Bez svārstīšanās zvaniet uz Reģionālo pašvaldības policiju pa tālruni 67937102 un policijas ekipāža ieradīsies uz izsaukumu, lai fiksētu pārkāpumu. Ja informācija apstiprināsies, uz noteikumu pārkāpēja mašīnas priekšējā loga tiks uzlīmēts "plāksteris". Ja transportlīdzekļa vadītājs atradīsies turpat uz vietas, tiks sastādīts protokols. Cilvēki vaimanā par lieliem naudas sodiem, bet nepavisam necenšas stingrāk ievērot ceļu satiksmes noteikumus.

Māris Bomiņš,

Reģionālās pašvaldības policijas priekšnieks

Sazinieties ar mums

Gaismas iela 19, k.-9, Ķekava, Ķekavas pagasts, Ķekavas novads, LV - 2123

  • dummy+ (371) 67937102 (DIENNAKTS)

  • dummy+ (371) 67936042

  • dummy policija@pp.gov.lv

Search